FRANCISZEK DEC

FRANCISZEK DEC

web developer, designer, ninja produktywności

Czym jest błąd 404 i cała jego rodzina?

Nie oszukujmy się… nie jesteś pierwszy raz w Internecie 🙂 Na pewno zdarzyło Ci się nie raz napotkać stronę opatrzoną tytułem „Błąd 404. Strona nie została znaleziona” lub „Error 500 – wewnętrzny błąd serwera„. Niby wszystko fajnie, ale co tak właściwie te błędy oznaczają i w jaki sposób powstają?

CZYM JEST KOD BŁĘDU (NP. 404)?

Zacznijmy może od tego, czym właściwie jest 404 i inni jego koledzy, których czasem spotkamy zamiast spodziewanej strony internetowej.
W uproszczeniu komunikacja między Twoją przeglądarką a serwerem, na którym utrzymywana jest strona WWW wygląda tak:

 1. Wpisujesz adres strony w przeglądarce,
 2. Przeglądarka wysyła żądanie do serwera wraz z zapytaniem o pliki strony znajdujące się na serwerze,
 3. Serwer odpowiada i wysyła do przeglądarki kilka informacji, wśród nich kod odpowiedzi składający się z numeru i opisu słownego, np. 400 Bad Request.

Kod odpowiedzi to po prostu informacja o tym, co dzieje się z zapytaniem wysłanym przez przeglądarkę i czy w ogóle może ono zostać zrealizowane. Informacje przesyłane przez serwer można podzielić na kilka rodzajów (klas), rozpoczynających się od cyfr:

 • 1xx – kody informacyjne
 • 2xx – kody powodzenia
 • 3xx – kody przekierowania
 • 4xx – kody błędu aplikacji klienta
 • 5xx – kody błędu serwera

Opis wszystkich kodów błędów znajdziesz w Wikipedii. W sumie jest ich kilkadziesiąt, więc żeby Cię nie zanudzić wybrałem kilka z nich. Informacje o tych błędach mogą zaniepokoić, zdenerwować albo… rozbawić użytkownika…


BŁĘDY APLIKACJI KLIENTA

BŁĄD 401 – NIEAUTORYZOWANY DOSTĘP

Ten błąd pojawia się, gdy przeglądarka wysyła żądanie zasobu, który wymaga uwierzytelnienia. Z komputerowego na nasze oznacza to, że chcąc zobaczyć daną stronę lub plik trzeba najpierw zalogować się podając nazwę użytkownika i hasło.

Co można zrobić, widząc błąd 401?

 • Sprawdź, czy adres URL wpisany w pasku adresu przeglądarki jest poprawny. Możliwe, że znajduje się w nim błąd i przez pomyłkę trafiłeś na stronę z ograniczonym dostępem.
 • Adres URL jest w porządku? Wróć na stronę główną i poszukaj linku do logowania lub formularza rejestracji (jeśli jeszcze nie masz konta).
 • Jeżeli widzisz błąd 401 nawet po zalogowaniu, może okazać się, że Twoje dane dostępowe wygasły. Skontaktuj się z administracją strony.
 • Jeśli dana podstrona nie powinna wymagać logowania, błąd 401 jest sygnałem, że coś jest nie tak. Daj znać właścicielowi witryny.

404 – NOT FOUND

Fama niesie, że numer błędu pochodzi od numeru pokoju w laboratorium CERN, w którym opracowano sieć WWW. W rzeczywistości w budynku nie ma pomieszczenia z tym numerem, więc być może jest w tym ziarno prawdy 😛

Błąd 404 można zobaczyć w krajach, których rządy cenzurują internet (system blokowania stron zwraca błąd 404 dla stron znajdujących się na czarnej liście). Widać go też w momencie, gdy chcemy odwiedzić stronę, która została usunięta z serwera lub przeniesiona pod inny adres.

Komunikat „nie znaleziono” nie musi być nudny. Właściciele witryn stosują własne, nierzadko humorystyczne strony błędu. Zobacz przykłady kreatywnego wykorzystania stron błędów.

Co zrobić, gdy trafisz na błąd 404?

 • Przeładuj stronę naciskając klawisz F5, albo przycisk „Odśwież” w przeglądarce. Pomocne może okazać się wyczyszczenie pamięci cache przeglądarki.
 • Sprawdź, czy wpisany adres URL jest poprawny.
 • Jeśli podstrona nie wyświetla się, spróbuj przejść do strony głównej albo poziom wyżej.

KONIEC CZASU OCZEKIWANIA NA POŁĄCZENIE, CZYLI 408

Na początku wspomnieliśmy, że zanim na ekranie zobaczysz stronę WWW, przeglądarka wysyła żądanie do serwera. Może zdarzyć się, że owa wysyłka zajmuje więcej czasu niż serwer może oczekiwać. Wtedy właśnie zobaczymy błąd 408.

Co zrobić z błędem 408?

 • Odśwież stronę w przeglądarce.
 • Wróć później. Błąd 408 bywa widoczny, gdy na stronie jednocześnie przebywa dużo użytkowników.
 • Spróbuj odwiedzić inną witrynę, o której wiesz, że zwykle ładuje się szybko (np. stronę jednego z  dużych portali internetowych). Jeśli te strony wczytają się bez opóźnień, to problem leży po stronie właściciela witryny dającej błąd 408.
 • Jeżeli na inne strony również musisz długo czekać, powodem błędu 408 może być problem z Twoim łączem internetowym. Wtedy skontaktuj się z dostawcą sieci.
 • Uważaj na błąd 408, gdy robisz zakupy lub wysyłasz dane przez formularz. Może okazać się, że mimo komunikatu o błędzie Twoje zamówienie zostało zarejestrowane. Sprawdź to, by uniknąć podwójnego zamówienia.

BŁĘDY PO STRONIE SERWERA

Do tej kategorii należą problemy, na które internauta ma niewielki wpływ. Błędy rozpoczynające się na 5xx nie wynikają bowiem z pomyłki przy wpisywaniu adresu ani kłopotów z łączem internetowym. Rozwiązanie zwykle leży po stronie osoby zarządzającej stroną. O ile w przypadku takich błędów, jak brak strony (404) administrator może nie zdawać sobie z nich sprawy, o tyle o błędzie serwera najpewniej już wie ?

BŁĄD 500 – WEWNĘTRZNY BŁĄD SERWERA

Ten błąd oznacza, że ogólnie coś jest nie tak i serwer napotkał trudności w zrealizowaniu żądania. Problem może leżeć po stronie oprogramowania strony lub samego serwera.

BŁĄD BRAMY, CZYLI 502

Komunikat 502 otrzymamy, gdy występuje problem z jednym z serwerów znajdujących się w sieci. Maszyna pełniąca funkcję bramy lub pośrednika (serwer proxy) otrzymuje niepoprawną odpowiedź od serwera nadrzędnego i nie może zrealizować żądania klienta.

503 – USŁUGA JEST NIEDOSTĘPNA

Ta informacja pojawia się, gdy serwer nie jest w stanie w danej chwili zrealizować zapytania klienta. Powodem zwykle jest przeciążenie maszyny lub prowadzenie prac technicznych. Krótko mówiąc, trzeba poczekać…

Komunikat 503 to dobry przykład na to, że strony z błędami serwera również mogą wyglądać oryginalnie. Jakiś czas temu częstym widokiem dla użytkowników Twittera był tzw. Fail Whale. Serwis miewał bowiem problemy z przeciążeniem serwerów i zamiast najnowszych twettów pokazywał obrazek z latającym wielorybem.

WIDZISZ BŁĄD 5XX I CO Z NIM ZROBISZ?

Tak jak mówiłem po wyświetleniu błędu z kategorii 5xx nie jesteś w stanie za wiele zrobić. Rozwiązanie problemu leży raczej w gestii administratora niż użytkownika witryny. Pomimo tego jest kilka czynności, które możesz wykonać, aby pozbyć się wspomnianego erroru.

 • Przeładuj stronę, klikając „Odśwież” lub przy pomocy klawisza F5.
 • Zamknij wszystkie karty i samą przeglądarkę. Otwórz ją ponownie i spróbuj wejść na stronę, która wcześniej dawała komunikat o błędzie.
 • Wyczyść pamięć cache przeglądarki i usuń pliki cookie. Nie musisz usuwać wszystkich – wystarczy pozbyć się plików cookie pochodzących ze strony zgłaszającej błąd.
 • Uruchom przeglądarkę w trybie incognito. Jeśli strona załaduje się, a w normalnym trybie pracy nadal zwraca błąd, może to oznaczać, że jedno z rozszerzeń przeglądarki jest powodem problemów.
 • Spróbuj innej przeglądarki.
 • Uruchom komputer ponownie. Czasami błąd 502 znika, gdy urządzenie ponownie połączy się z internetem.
 • Zrestartuj router, którego używasz do łączenia się z siecią.
 • Jeśli problem występuje dla jednej witryny, daj znać właścicielowi witryny. Jeśli błędy serwera widujesz na różnych stronach, skontaktuj się ze swoim dostawcą internetu.
 • Poczekaj. Czasem problemy związane np. z przeciążeniem serwerów znikają, gdy liczba użytkowników strony spadnie.

 

Wpis pochodzi ze starej wersji mojego bloga ;)