FRANCISZEK DEC

FRANCISZEK DEC

web developer, designer, ninja produktywności

10 pytań do Rafała Kuśmidra – CEO dhosting.pl

W zeszłym miesiącu, będąc w Warszawie miałem okazję odwiedzenia siedziby oraz serwerowni dhosting.pl. Podczas mojej wizyty odbyłem długą konwersację z Rafałem Kuśmidrem, CEO firmy (w rozmowie towarzyszyła nam również Anna Ledworowska, którą z tego miejsca serdecznie pozdrawiam). Wszystko skrzętnie zapisałem, przestudiowałem i tak oto powstało 10 pytań do Rafała Kuśmidra…

Franek: Czym jest hosting w chmurze i jak działa on w Waszym przypadku?

Rafał Kuśmider: Prawdziwa chmura powinna wyglądać tak, że cała infrastruktura jest rozproszona w przynajmniej dwóch lokalizacjach – to jest jednoznaczna definicja chmury. Dzisiaj ciężko o firmę, w której ta definicja byłaby spełniona w 100%. Nasza usługa EWH (przeczytaj więcej o Elastycznym Web Hostingu) jest usługą w chmurze.

Mamy ogromną moc obliczeniową, gdzie użytkownicy są umiejscowieni na serwerach, a wraz z ich wzrastającymi potrzebami migrowani są na wyższą moc obliczeniową w pełni automatycznie. Jest to o wiele bliższe definicji chmury niż w przypadku naszej konkurencji.

Ilu użytkowników skorzystało już z Elastycznego Web Hostingu?

Ostatnio pękło nam tysiąc użytkowników na EWH. Biorąc pod uwagę okres dostępności usługi na rynku jest to liczba bardzo zadowalająca. Oczywiście mogłaby być lepsza, ale nie jest najgorsza biorąc pod uwagę, że z naszej strony musimy również edukować rynek. Część osób nie do końca rozumie jeszcze jak działa EWH bo takiej usługi wcześniej nie było, więc musieliśmy odrobić pracę domową i przekazać ludziom ideę tej usługi.

Jakie plany na przyszłość? Co z ekspansją do USA?

W najbliższym czasie planujemy uruchomić instalator certyfikatów Let’s Encrypt.

(Aktualizacja: Darmowe certyfikaty SSL – Let’s Encrypt zostały wdrożone przed publikacją tego artykułu – koniec czerwca 2017) 

Trochę nam się to przedłużyło, ale było to spowodowane ogromną ostrożnością podczas modyfikacji systemów. Tak naprawdę jeden niewłaściwy ruch i nasi klienci mogliby odczuć jego negatywne skutki, a tego bardzo byśmy nie chcieli.

Ostatnio zakupiliśmy domenę, mamy zarejestrowane wirtualne biuro na Wall Street, klonujemy infrastrukturę, tłumaczymy strony, a we wrześniu planujemy oficjalnie rozpocząć działalność również pod nazwą dhosting.com.

Jak wybierałeś zespół? Znajomi? Tylko rekrutacja? Przejęcia z innych firm?

Tylko przez proces rekrutacji. Dodam, że może być on dość długi – nieraz trwa około 3 miesięcy. Staramy się nie zatrudniać nikogo po znajomości. Zależy nam, żeby nasz zespół składał się z osób kompetentnych i nieprzypadkowych.

Ostatnio na rynku pojawiła się usługa Webh bardzo podobna do waszego EWH. Nie boisz się utraty klientów?

Nie, ponieważ ich usługa nie jest Elastycznym Web Hostingiem. Przede wszystkim u nich zasoby zwiększane są bezpłatnie tylko na krótki okres czasu. U nas za to, jeśli potrzebujesz ich zwiększenia na cały dzień, na 2 tygodnie, czy nawet na 4 miesiące, zawsze dostaniesz to, czego potrzebujesz.

Doszły mnie słuchy o niezłych pieniądzach, którą można wyciągnąć z waszego programu partnerskiego. Ile wyniósł rekord miesięczny?

Tak, w naszym programie prowizja za polecenie usługi EWH dochodzi nawet do 50% (promocja oferowana na wiosnę 2017 – przyp. aut.). Dokładnie nie pamiętam ile wynosił rekord, ale mówimy tu o kilku tysiącach złotych w ciągu jednego miesiąca.

Jakie stosujecie zabezpieczenia? W skali 30 tysięcy użytkowników wystarczyłby jeden drobny wyciek, żeby spowodować ogromne problemy.

Bezpieczeństwo jest jedną z najważniejszych rzeczy, którą zajmujemy się od samego początku. Mogę powiedzieć z dumą, że nikt nigdy nie znalazł u nas dziur w systemach. Korzystamy z wielu autorskich rozwiązań, ale pojawiają się również produkty typowo komercyjne. Niestety zbyt wiele powiedzieć Ci nie mogę, bo jest to również nasza tajemnica. Jednym z zabezpieczeń, o którym warto wspomnieć jest całkowita separacja kont użytkowników. Nie ma możliwości, żeby ktoś mógł podglądnąć zawartość konta innego klienta. Stosujemy również izolację poszczególnych stron na danym koncie, tak aby w wypadku zainfekowania jednej strony, pozostałe nie zostały zniszczone.

Jak długo trwały przygotowania do wprowadzenia EWH na rynek?

Biorąc pod uwagę stworzenie całkowicie nowej infrastruktury, zajęło nam to około roku.

Jaka była Wasza największa awaria?

Grudzień zeszłego roku. Padły nam systemy zasilające i dodatkowo wyłączyło się zasilanie wspomagające, przez co część klientów nie miała dostępu do swoich usług przez około 4 godziny. Dodajmy jednak, że w większości przypadków już po godzinie usługi zostały przywrócone.

Awarie się niestety zdarzają i dlatego cały czas ulepszamy nasze procedury, aby wyeliminować niektóre zagrożenia. W tym konkretnym przypadku jeszcze w tym roku planujemy konkretne działania, które całkowicie wykluczą tego typu problemy w przyszłości.

Najbliższe innowacje?

Przede wszystkim mocny lifting dPanelu. Chcemy zrobić kompletny rebranding marki dhosting. Pojawi się również nowa aplikacja z nowymi funkcjami (np. logowanie PINem) jednocześnie wydawana na iOS, Androida i Windows 10 Mobile.


Jeśli chcesz wypróbować Elastyczny Web Hosting zapraszam cię do skorzystania z 14-dniowego okresu testowego pod adresem dhosting.pl. Ze swojego miejsca chciałbym serdecznie podziękować Ani i Rafałowi za rozmowę i poświęcony mi czas, a całej ekipie dhosting za bardzo ciepłe przyjęcie.

Nie jest to wpis sponsorowany. Nikt nie zapłacił mi za jego opublikowanie 😭. 
Część grafik użytych w tekście pochodzi z archiwum prywatnego rozmówcy lub materiałów prasowych dhosting. Pozostałe obrazy zostały opublikowane na licencji CC0.
Wpis pochodzi ze starej wersji mojego bloga ;)